Przygotowanie do druku

Najchętniej drukujemy z plików zapisanych w formacie PDF, ale równie dobrze poradzimy sobie z pracą zapisaną w formacie: TIFF, EPS, JPG.

Pracujemy w programach: Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Photoshop, Corel Draw i pakiecie Ms Office (Word, Excel, PowerPoint). Pliki otwarte z tych dokumentów (.ai, .indd, .psd, .cdr, .doc, .docx)  nie stanowią zwykle problemu przy przygotowaniu projektu do druku, ale może się to wiązać z dopłatami związanymi z pracą studia graficznego.

W przypadku dostarczenia pracy w pliku otwartym bardzo prosimy o zamianę wszystkich tekstów na krzywe oraz dołączenie użytych zdjęć i grafik.

Wskazówki dotyczące jakości

Przestrzeganie poniższych wskazówek, pozwoli nam wyprodukować Twoją prace szybko i w wysokiej jakości.

  • Pliki do druku ulotek, zaproszeń, folderów itp. najlepiej przygotować w formacie PDF.
  • Należy pamiętać, by zapisać plik rastrowe (tzw. bitmapy - zdjęcia, sakny, pliki PhotoShopa) z rozdzielczością przynajmniej 300 dpi. Rozdzielczość bitmap w projekcie niższa niż 200 dpi niekorzystnie wpływa na jakość drukowanych obrazów.
  • Jeśli w projekcie zapisanym jako plik PDF jest tekst, dobrze jest zamienić go na krzywe lub dopilnować aby czcionki zostały załączone.
  • Prace dwustronne powinny być przygotowane jako dwie osobne strony w dokumencie. Prace personalizowane (np. wizytówki, zaproszenia) powinny być przygotowane na osobnych stronach w dokumencie lub w oddzielych dokumentach. Prosimy o nieprzygotowywanie montaży.
  • Jeśli grafika kończy się równo z krawędzią strony (tzw. grafika na spad), trzeba w projekcie do formatu netto dodać po 3 mm spadu z każdej strony. Teksty i ważne elementy graficzne powinny być oddalone od linii cięcia minimum o 3 mm. Dzięki temu uniknie się przycięcia ważnych elementów podczas przycinania do formatu.

Wszystkie pliki przed rozpoczęciem produkcji są sprawdzane pod kątem prawidłowego przygotowania do druku. W przypadku nieprawidłowości lub błędów skonsultujemy się z Tobą.

Jeśli nie wiesz, jak przygotować swój projekt do druku, skontaktuj się z nami. Nasze studio graficzne może zrobić to za Ciebie. Odpowiemy też na wszystkie pytania dotyczące przygotowania projektów do druku.

Krótkie lekcje przygotowania do druku

Jeżeli masz mniejsze doświadczenie w przygotowywaniu plików do druku, zapraszamy do przejrzenia krótkich lekcji. Przygotowali je nasi doświadczeni graficy. W formie infografik przystępnie objaśnione są tam podstawowe pojęcia.

Zapraszamy!